2018’in En Ateşli Yeni Modelleri

Bu çeviride piyasaya çıkmak için gün sayan modelleri tanıtacağız. Almanca bilenler yazının orijinalini buraya tıklayarak okuyabilirler.

Toyota Auris

Dış tasarım oldukça kışkırtıcı, bu sıradan bir Toyota için alışıldık bir durum değil.

Yeni Toyota Auris, geçtimiz haftalardaki Geneva otomobil fuarında boy gösterdi. Model çok dikkat çekici bir dış tasarımla karşımıza çıkıyor. Modelin iç tasarımı ise şu an için seri üretime girmeye hazır durumda değil. Bizde bundan dolayı olduğunu düşüyoruz ki model fuarda sergilendiği süre boyunca kapıları kitli durumda kaldı. Japon üretici de modelin iç tasarımıyla ilgili ser verip sır vermedi. Modelin içiyle ilgili daha fazla bilgiye ancak ekim ayında düzenlenecek olan Paris otomobil fuarında erişebileceğiz gibi görünüyor.

Clio 5

Dizel manuel ekonomi sevelerin gözdesi olacak.

Merakla beklenen Clio 5 ilk kez modelin memleketi Fransada objektiflere yakalandı. 2018 sonunda piyasaya çıkması beklenen yeni Clio her bir neslinde teknolojik o kadar ileri gidiyor ki Clio 3’den inip 4’e binince her ikisinin aynı adla anılması bile garip geliyor. Her yeni kasa kendinden üst sınıftaki modellere taş çıkaracak şekilde üretiliyor. Bu sebepten yeni 5’in pazara bomba gibi düşmesi bekleniyor.

Yeni model 4’e göre daha gelişmiş bir platormda olacakken aynı zamanda üretime başlar başlmaz hibrit motorlu bir versiyona ev sahipliği yapabilir. Diğer motor seçenekleri arasında üç silindirli turbo benzinli ve yeni nesil dört silindirli 1.3 litre turbo benzinli bir motor karşımıza çıkıyor. Autobild’in dediğine göre modelin dizel motorla sunulup sunululmayacağı kesin değilmiş. Ancak biz kaputun altında %90 ihtimalle 1.5 Dci turbo dizel motorun bulunacağını düşünüyoruz. Hatta Bursadaki Renault fabrikası yeni dizel Clio için hazırlıklara çoktan başlamış olsa gerek.

BMW 3 Serisi

Başlık doğru arkadaşlar bu yeni 5 değil, yeni 3 serisi

İnternette dolaşan bir dedikoduya göre yeni 3’ün aynı Auris gibi Ekim ayında yapılacak Paris otomobil fuarında piyasaya çıkması bekleniyor. Yeni 3’ün moduler platformunda 5 ile birçok parçayı ortak kullanırken 5 göre daha hafif ‚ çevik ve ekonomik olacak. Sıkılaştırılan motor gamında gelecekte Efficent Dynamic versiyonları daha çok görünecek. Modelin daha az tüketmesi ve düşük emisyon salınımları BMW’in öncelikleri gibi görünüyor. Ancak BMW’in içten yanmalı motorlara olan inancı ve saygısı yeni üçte de devam edecek.

Tasarım ateş olmuş

Münih’in efsanevi sıralı altısının 3 serisinden gidişi oldukça yavaş olacak gibi görünüyor. 2018’den başlayarak 3 serisinin sadece üç modelinde altı silindirli motor kullanılacak. M340d (320 PS, 680 Nm) ‚ M340i (388 PS, 480 Nm) ve M3 (462 PS, 570 Nm). Elbette sayıca 2.0 litre dört silindirlilerden ve 1.5 litre üç silindirliler çoğunlukta olacak. Ülkemiz için konuşursak 2.0 litrelik motorların dahi azalacağını söyleyebiliriz.

Porsche 911 (992)

Bu açıdan eski haliyle yenisini ayırt etmek için Stuttgart’da Quality Control Manager olmanız gerekli gibi görünüyor.

Efsanevi Porsche 911’in yeni versiyonu 992 Paris otomobil fuarında piyasaya sunulması bekleniyor. Motor seçenekleri arasında hibrit versiyonlarında olması beklenirken petrol kafalar için kötü haber var. Autobild’in haberine göre yeni Porsche 911’de 718 den bildiğimiz dört silindirli turbo benzinli motor görev alacak. Turbo versiyonlarında ise altı silindirli turbo benzinli motor bazı güncellemeler geçirirken genel olarak değişmeden kalacak. Modelin iç tasarımının tamamiyle dijital göstergeler kullanılması ve sanal kokpit konseptiyle donanması bekleniyor.

Bir araba her yeni versiyonunda ancak bu kadar az değişir ve bu kadar sıkıcı olur.

Peugeot 208

Arabanın ön tasarımı eldekiyle ancak bu kadar oluyor diyen (nitekim aynı şasi) Peugeot CEO’sunun yüzüne benziyor 😀

Yeni model 100 kilograma kadar hafiflerken tasarımda optik farlar göze çarpacak. Motor gamında, üç silindirli turbo benzinli 150 beygirlik motor ve farklı güçlerde iki tane yeni dört silindirli dizel motor görev alacak.

BMW Z4

400 bin tl bu arabaya çok

Yeni BMW Z4, Toyota Supra ile aynı altyapıyı kullanacak. Arkadan itişli olacak Z4’ün aktarmada dört silindirli (200 PS) ve altı silindirli turbo benzinli (360PS) motorları kullanması bekleniyor. Modelin ülkemize 400 bin tl civarı dudak uçuklatan bir fiyat etiketiyle gelmesi bekleniyor.

Audi A6

Yeni A6 yazısını çevirelecek pek bir şey yok. Çünkü yeni A6’nın eski A6’dan bir farkı yok. Audinin maliyeti azaltma polikalarından olsa gerek Audi A4 ve A5 10 yıl önceki versiyonlarıyla aynı şasi üzerine şekillenirken A6’da kardeşlerinden geri kalmıyor. Bir araba en az 15 yıl üretilir diyen sıkıntılı bir anlayışın bir parçası oluyor.

Skoda Octavia 

Şu farlarla oyanıp arabayı yeni diye piyasaya süren yöneticiler bir bitmediniz

A6’dan farksız. Yıllardır küçük değişiklerle temelde hiç değişmeyen model. Bir arabanın her yıl yenisi çıkar mı, iphone mu bu?

BMW 8 Serisi

Lüksün ve sportifliğin birleşimi

Uzun süreli bekleyişin ardından yeni 8 serisi piyasaya çıkıyor. Audi’nin yaptığını yapmayarak aynı şasi üzerine şekillendiği eski kasa 6 serisinden büyük oranda ayrılan baştan çıkarıcı tasarımıyla göze çarpıyor.

Makale almanca orijinalinden (AutoBild) Türkçeye çevrilmiştir.

Fotoğraf Galerisi

Kaynakça

Autosalon Paris 2018 Neuheiten Datum Pressetage Ticketpreis. (2018, March 17). Retrieved from AutoBild: http://www.autobild.de/bilder/autosalon-paris-2018-neuheiten-datum-pressetage-ticketpreis-13386201.html#bild1

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here